Ime projekta: Democratizacija podvodne kulturne baštine kroz virtuelnu stvarnost i gejming

 

Sažetak:

Posljednje dvije decenije pokazale su rastuće prepoznavanje važnosti očuvanja podvodnih lokaliteta kulturne baštine koji imaju ogroman istorijski i kulturni značaj. Ipak, upravljanje i očuvanje ovih potopljenih kulturnih dobara predstavlja jedinstvene izazove zbog njihove nedostupnosti i fragilnosti. Istovremeno, napredak tehnologije, posebno digitalnih tehnika dokumentacije u 3D formatu, virtuelne realnosti (VR) i gejminga, otvorio je nove mogućnosti za iskustveno učenje, prenošenje istorijskih priča i angažovanje na zaštiti. Projekat "DemoUCH" ima za cilj postizanje značajnog uticaja na očuvanje kulturne baštine, podstičući učešće kreativnih industrija. Kreiranje imerzivne VR platforme omogućiće raznovrsnoj publici da virtualno istražuje i uči o podvodnim lokalitetima kulturne baštine. Dizajniranje interaktivnih gejming elemenata emocionalno će uključiti korisnike i olakšati dublje razumijevanje istorijskog značaja, kulturnog konteksta i izazova povezanih sa očuvanjem podvodne kulturne baštine. Digitalizacija i dokumentacija podvodnih lokaliteta kulturne baštine stvoriće digitalne blizance, omogućavajući tačno predstavljanje, praćenje i spriječavanje daljeg propadanja.

 

Autor projekta

Laboratorija za arheologiju pomorstva je prva istraživačka jedinica za podvodnu arheologiju u Crnoj Gori. Razvijena je kroz implementaciju EU sufinansiranog IPA projekta WRECKS4ALL. Njen tim stručnjaka koristi najsavremenije tehnologije i interdisciplinarne pristupe kako bi otkrio istorijske tajne skrivene ispod talasa i prenio ih javnosti. Posvećeni očuvanju i razumijevanju podvodne kulturne baštine, tim pažljivo istražuje brodolome i inovativne načine javnog angažovanja. Posvećen otkrivanju prošlosti, tim arheologa, pomorskih stručnjaka i tehnologa sarađuje besprekorno, sa ciljem da pomeri granice istraživanja i obogati naše razumijevanje pomorskog i podvodnog kulturnog nasljeđa.

Darko Kovacevic.jpg

Predstavnik tima:

Darko Kovačević je fokusiran na razvoj i sprovođenje različitih politika vezanih za podvodnu kulturnu baštinu. Tokom posljednje decenije, kao saradnik različitih institucija, bio je uključen u brojne vodeće istraživačke projekte širom Mediterana. Projekti uključuju četvorogodišnje istraživanje aleksandrijske obale u okviru HIAMAS misija u Egiptu, iskopavanje mikenskog brodoloma kod ostrva Poros, istraživačke kampanje kod ostrva Fournoi u Grčkoj i različite podvodno-arheološke projekte u Turskoj, Libanu, Izraelu i Hrvatskoj. Na Malti je radio na implementaciji inovativnog sistema podvodnog muzeja i na razvoju jedinice za upravljanje podvodnom kulturnom baštinom. Kao stručni saradnik, kroz implementaciju prekograničnog IPA projekta WRECKS4ALL, učestvovao je u osnivanju Laboratorije za pomorsku arheologiju na Univerzitetu Crne Gore.